x

KONTAKT

Zostaw nam wiadomość - odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.
  • +48 508 608 409
  • kontakt@kancelaria-szymczykiewicz.pl
  • ul. Ratuszowa 11 lok. 129, Warszawa
  • +48 508 608 409
  • kontakt@kancelaria-szymczykiewicz.pl
  • ul. Ratuszowa 11 lok. 129, Warszawa
228
krajowa izba skarbowa
OPUBLIKOWANE W: O prawie na gorącoWszystkie wpisy

Krajowa Administracja Skarbowa = masowe zwolnienia?

KRAJOWA ADMINISTRACJA SKARBOWA = MASOWE ZWOLNIENIA?

Dziś w Sejmie 3 dzień prac w podkomisji nad tzw. projektem KAS (Krajowa Administracja Skarbowa) i oddzielnej ustawy wprowadzającej przepisy przejściowe (zmienia się ponad 157 ustaw). Ustawa budzi liczne kontrowersje. Jedną z nich jest możliwość masowych zwolnień.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości niestety uparł się na powołanie super wielkiej machiny urzędniczej tzw. KAS – Krajowej Administracji Skarbowej, czyli łączy izby skarbowe, urzędy skarbowe i tworzy służę celno-skarbową (likwidując Służbę Celną jako służbę mundurową)

Abstrahując od fatalnych wad merytorycznych tego projektu powołania wielkiego organizmu skarbowo-celnego (na świecie się od tego odstępuje) , realnych zagrożeń dla budżetu jakie niesie i faktu, iż likwiduje Służbę Celną (przynoszącą 1/3 budżetu rocznie!) trzeba podkreślić, iż projekt ten niesie jeszcze jedno MEGA ZAGROŻENIE – MASOWE ZWOLNIENIA.

Chodzi o to, że przepisy przejściowe tej ustawy teoretycznie dają możliwość totalnej „opcji zerowej” czyli absolutnego zwolnienia wszystkich pracowników ze skarbówek, urzędów i funkcjonariuszy Służby Celnej.

Technicznie w chwili wprowadzenia ustawy wszyscy pozostają w pracy, ale tylko na 6 miesięcy bo potem w pracy/na służbie pozostaną tylko ci którzy dostaną w tym czasie propozycje pracy/pełnienia służby i ją przyjmą. Stosunki pracy/służby osób które nie dostaną propozycji dalszej pracy z mocy prawa wygasają.

Brak złożonej propozycji to zwolnienie automatyczne. Nie ma od tego odwołania, jest to legalne rozwiązanie (tak w podobnych sprawach orzekały sądy). Co więcej nie istnieją żadne kryteria kto może nie dostać propozycji – jet to całkowicie dowolna i arbitralna (NIEZASKARŻALNA) wola szefostwa KAS.

Co powyższe oznacza? To, że potencjalnie mogą zostać zwolnienie wszyscy (dosłownie) albo (może nawet co gorsza) – po prostu wszyscy „niewygodni” w pracy – związkowcy, zawiadamiający o nieprawidłowościach (tzw. „whistleblower’s”), osoby o innych poglądach. Zwalniane mogą być też kobiety w ciąży, ludzie blisko wieku emerytalnego czy inne osoby, których zwolnienie byłoby normalnie niedopuszczalne w myśl kodeksu pracy.

Strona społeczna (związki zawodowe) zgłaszały liczne uwagi do projektu KAS domagając się między innymi gwarancji zatrudnienia, gwarancji płac, chronienia poszczególnych grup ludzi (np. kobiet w ciąży). Bez skutku. Na dzień dzisiejszy gwarancji brak i mechanizm propozycji ma pozostać. Jest nieciekawie i perspektywa jest niewesoła..jeszcze przed projektem II czytanie i prace w Senacie, także teoretycznie szanse na zmiany są..ale czy realne?

Będę pisał o sprawie.

228 Komentarzy

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>