x

KONTAKT

Zostaw nam wiadomość - odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.
  • +48 508 608 409
  • kontakt@kancelaria-szymczykiewicz.pl
  • ul. Ratuszowa 11 lok. 129, Warszawa
  • +48 508 608 409
  • kontakt@kancelaria-szymczykiewicz.pl
  • ul. Ratuszowa 11 lok. 129, Warszawa
40
uwolnic miernika
OPUBLIKOWANE W: O prawie na gorącoWszystkie wpisy

Prezydent Duda ułaskawi Miernika?

PREZYDENT DUDA UŁASKAWI MIERNIKA?

Zbierane są publicznie podpisy o ułaskawienie Pana Zygmunta Miernika. Ten Pan został skazany na 10 miesięcy bezwzględnego więzienia za rzucenie tortem w Panią Sędzię prowadzącą sprawę gen. Kiszczaka i właśnie odbywa karę.

Abstrahując od wszelkiej polityki i wszelkich innych haseł jakie głoszą poplecznicy Pana Miernika i odcinając się od nich chcę zauważyć, iż kara wymierzona temu Panu zdaje się być rażąco surowa w realiach polskiego prawa.

Nie ulega wątpliwości że Sędziom Rzeczpospolitej należy się szacunek, ochrona prawnego wizerunku, ich dóbr osobistych oraz przed wszystkim przysługuje im nietykalność osobista. Żaden powód nie usprawiedliwia naruszania ich nietykalności osobistej i kategorycznie należy to stwierdzić i należy piętnować wszelkie nawet próby takich zachowań.

W realiach opisywanej sprawy trzeba jednak zauważyć, że czyn ten (aczkolwiek naganny) nie miał wydźwięku chuligańskiego i nie był ukierunkowany w żaden sposób na uczynienie nikomu krzywdy – nie użyto niebezpiecznych przedmiotów, nie użyto też przedmiotów potencjalnie oczywiście znieważających (np. szamba etc.). Tort miał charakter bardziej happeningowy i należy tu przypomnieć tu liczne komedie z Lui de Fine czy inne, gdzie jest to element komediowy.

Na marginesie trzeba poczynić populistyczne stwierdzenie, ale zdarza się i to nierzadko, że złodzieje, włamywacze, oszuści, a nawet sprawcy pobić czy wypadków śmiertelnych dostają wyroki w tzw. zawieszeniu (z warunkowym zawieszeniem wykonania kary) a Pan rzuconego od tortu jest tak zdemoralizowany, że musi „siedzieć”?

W moim przekonaniu kara grzywny lub prac społecznych (wyegzekwowane!) wystarczająco spełniłyby funkcje prawa karnego, w tym te funkcje wychowawcze że KATEGORYCZNIE NIE WOLNO NARUSZĆ NIETYKALNOŚCI SĘDZIÓW (ani innych urzędników/funkcjonariuszy państwowych)

W związku z tym, jeśli będzie petycja ws ułaskawienia Pana Miernika przez zawieszenie mu wykonania kary, to ja uważam że Pan Prezydent ma podstawy ją uwzględnić i spojrzałbym osobiście na to przychylnym okiem.

PRZEDSTAWIONE POGLĄDY SĄ PRYWATNYMI POGLĄDAMI AUTORA, NIE NALEŻY ICH UTOŻSAMIAĆ Z POGLĄDAMI WSPÓŁPRACOWNIKÓW KANCELARII ANI ŻADNEJ INSTYTUCJI Z KTÓRYMI AUTOR WSPÓŁPRACUJE

40 Komentarzy

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>