x

KONTAKT

Zostaw nam wiadomość - odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.
  • +48 508 608 409
  • kontakt@kancelaria-szymczykiewicz.pl
  • ul. Ratuszowa 11 lok. 129, Warszawa
  • +48 508 608 409
  • kontakt@kancelaria-szymczykiewicz.pl
  • ul. Ratuszowa 11 lok. 129, Warszawa
14
utajnienie akt aresztowych
OPUBLIKOWANE W: Prawo karneWszystkie wpisy

Utajnienie akt „aresztowych” – utrudnienia w prawie do obrony

Rząd PIS z dniem 15 kwietnia 2016 wprowadził wielkie zmiany w procedurze karnej (KPK). Obok zmian modelu postępowania wprowadzono zmiany dotyczące tymczasowego aresztowania. Zmiany te są bardzo złe: uniemożliwiają obrońcy dostęp do części akt.

            Wspominałem w poprzednim wpisie, że popieram kierunek zmian KPK i reformę, ale też że nie ustrzeżono się błędów. Jednym z największych błędów są nowe przepisy o dostępie obrońcy i oskarżonego do akt w związku z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie.

Do tej pory było tak, że podstawą orzeczenia o zastosowaniu lub przedłużeniu tymczasowego aresztowania mogły stanowić jedynie ustalenia poczynione na podstawie dowodów jawnych dla oskarżonego i jego obrońcy – dołączonych do wniosku o zastosowanie aresztu.  Sąd z urzędu mógł ujawnić inne dowody w sprawie, jeśli były korzystne dla oskarżonego. Oskarżony miał zatem pełne prawo do obrony – wiedział o co jest oskarżony, jakie są dowody przeciw niemu i znał podstawy i motywy wniosku prokuratora o areszt.

            Zmiana która nastąpiła z dniem 15 kwietnia 2016 jest radykalna – podstawą orzeczenia o areszcie mają być dokumenty jawne dla oskarżonego i obrońcy z wyłączeniem zeznań świadka/świadków co do których prokurator uzna, że zachodzi uzasadniona obawa niebezpieczeństwa dla życia, zdrowia albo wolności świadka lub osoby dla niego najbliższe (art. 250 par.2b KPK). Zeznania te mają być przekazywane sądowi w oddzielnej teczce z dokumentami i dokumenty te w ogóle mają być nie udostępniane obrońcy/obrońcom ani oskarżonemu/podejrzanemu (art. 249a par. 1 pkt.2 KPK).

Wskazana regulacja uderza rażąco w prawo do obrony oskarżonego/podejrzanego. Jak bowiem się bronić kiedy nie wiadomo jak wyglądają zeznania obciążające? Trzeba wyraźnie podkreślić, iż czym innym jest ukrycie danych adresowych świadka (względnie: nawet danych osobowych), ale czym innym brak w ogóle możliwości dowiedzenia się co świadek zeznał.

Uważam, że przedmiotowe przepisy rażąco naruszają prawo do obrony w stopniu naruszającym Konstytucję. Są sprzeczne z standardami państwa prawa.

Według mojej oceny wskazane przepisy przyczynią się do znacznego wzrostu niesłusznie zastosowanych aresztów. Warto przypomnieć, że już dziś zarówno sama liczba aresztów i czas ich trwania jest gigantycznym problemem (wręcz patologią  naszego wymiaru sprawiedliwości) i nie wolno przyjmować przepisów, które ten stan rzeczy pogorszą.

Reasumując, przepisy art.  250 par.2b KPK i art. 249a par. 1 pkt.2 KPK wymagają niezwłocznej zmiany.

14 Komentarzy

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>