x

KONTAKT

Zostaw nam wiadomość - odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.
  • +48 508 608 409
  • kontakt@kancelaria-szymczykiewicz.pl
  • ul. Ratuszowa 11 lok. 129, Warszawa
  • +48 508 608 409
  • kontakt@kancelaria-szymczykiewicz.pl
  • ul. Ratuszowa 11 lok. 129, Warszawa
13
obrońca z urzędu
OPUBLIKOWANE W: Prawo karneWszystkie wpisy

Koniec obrońcy z urzędu dla każdego

Rząd PIS z dniem 15 kwietnia 2016 wprowadził wielkie zmiany w procedurze karnej (KPK). Zmieniono model postępowania, a jednym z efektów tej zmiany jest likwidacja przyznawania obrońcy z urzędu dla każdego, kto o to wnosił.

            Po dniu 1 lipca 2015 roku Rząd PO-PSL wprowadził w życie wielką reformę procesu karnego.

Jednym z wyrazów reformy była instytucja „obrońcy na żądanie” polegająca na tym, iż każdemu oskarżonemu który złożył o to wniosek przyznawano obrońcę z urzędu na koszt Skarbu Państwa. Taki obrońca przysługiwał niezależnie od sytuacji osobistej czy majątkowej podejrzanego, co oznaczało iż nawet osoby z pierwszej „10” najbogatszych Polaków z listy „Forbes” na złożone żądanie dostałoby adwokata z urzędu.

Reforma PIS z dniem 15 kwietnia zniosła w/w instytucję, wracając do dawnych reguł przyznawania obrońcy z urzędu.  Od tej chwili obrońca z urzędu przysługuje:

  • osobie, która wykaże w sposób należyty, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny
  • osobie co do której prawo przewiduje obowiązek posiadania obrońcy, jeżeli takowego obrońcy nie ma (prawo nakazuje mieć obrońcę: osobie która nie ukończyła 18 lat, osobie głuchej/niemej/niewidomej, osobie co do której jest wątpliwość co do poczytalności w chwili czynu, osobie co do której jest wątpliwość czy stan zdrowia psychicznego pozwala na udział w postępowaniu lub prowadzenie obrony w sposób rozsądny)
  • osobie co do której sąd uzna, że musi mieć obrońcę ze względu na inne (niż powyższe) okoliczność utrudniające obrony (gdy osoba taka nie posiada obrońcy „z wyboru”)
  • osobie oskarżonej o zbrodnię przed sądem okręgowym (gdy osoba taka nie posiada obrońcy „z wyboru”)

 

KOMENTARZ AUTORA BLOGA:

Zmiana ta jest słuszna i była pożądana. Nie ma powodów by Skarb Państwa finansował obrońcę z urzędu osobom, które na takiego obrońcę stać.

13 Komentarzy

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>